Idag infaller vintersolståndet 2023 så från och med idag går vi mot ljusare tider. Men än så länge har vi mörkt en stor del av dygnet och då är det trevligt med ett ljus eller fler som lyser upp den mörka tiden.

Enligt bondepraktikan sägs det att “när Anders braskar, slaskat julen”. Och så får vi väl konstatera att det blev, den 30 november var det så kallt att det braska, alltså att snön knastrade under fötterna. Och nu verkar det bli ett förhållandevis ljumt julväder på julafton.
Men lite snö har det dock kommit så nu verkar det trots bondepraktikan bli en vit jul i största delen av landet.
Här från Egentliga Finlands och landets äldsta stad vill vi önska Er alla en riktigt varm och skön julhelg. Ta väl vara på er och de era så ses vi i roddens tecken när ljuset om dagarna vinner över mörkret.
Lillemor och Kjell


